Łochocka H.: Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele


Hanna Łochocka (1913 - 1995)
- polska poetka, prozaik, autorka słuchowisk, tłumaczka. Wydała kilkadziesiąt książek dla dzieci, najczęściej zbiorów krótkich, rymowanych wierszy. Wiersze, prozę i tłumaczenia publikowała m.in. w "Świerszczyku", "Płomyczku", "Misiu". Poczytność książeczek sprawiła, że poszczególne utwory miały po kilka wydań, były też tłumaczone na wiele języków. (Foto: http://www.lechkadlec.site90.com)

Najpopularniejszy stał się cykl książeczek o przygodach ptaków: O wróbelku Elemelku. W beztroskich, pełnych humoru opowieściach o doświadczeniach dzieci i uosabiających je zwierząt H. Łochocka pouczała odbiorców w umiarkowany, życzliwy sposób. Podkreślała rolę przyjaźni i współdziałania.

Opowiadanie Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele znajduje się w książeczce Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele.
Oprócz opowieści o chorobie Elemelk, w książeczce znajdziecie także opowiadania:
- Jak w kostiumie Elemelka nagle zmiana zaszła wielka
- Jak czerwony parasolik smokiem został mimo woli
- Telemelefonik
- Jak z kogutem na kościele spotkał się raz Elemelek
- O czereśniach, o straszku, o brudasie Łukaszku
- Elemelek w nocnej porze podróżuje aż nad morze
- Jak to mały Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele
- Elemele-Stop!

Źródło:
Hanna Łochocka: Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele, ilustracje: Zdzisław Witwicki. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1982.

A tutaj obejrzyjcie prawdziwego wróbelka:Warto byłoby dowiedzieć się czegoś więcej o tych sympatycznych ptaszkach. Zapraszam na stronę o ptakach.Zagrajcie

Zagrajcie i sprawdźcie, czy znacie już ptaszki.

Na podwórku


Na wsiJaki to ptak?


Więcej takich ciekawych gier znajdziecie na stronie http://www.otopjunior.org.pl/