Porazińska J.: Szewczyk Dratewka

Janina Porazińska (1888 - 1971) – polska poetka, prozaik, tłumaczka literatury szwedzkojęzycznej.

Debiutowała w 1903 na łamach "Wędrowca" jako poetka. Współpracowała z pismami dla dzieci: "Przyjaciel Dzieci", "Promyk", "Promyczek", "Płomyk", "Słonko" i "Poranek". W okresie okupacji działaczka podziemia oświatowego i kulturalnego.

Janina Porazińska pisała własne poezje i baśnie w oparciu o polski folklor. Czerpała z gadek, przypowieści, pieśni, podań. Książki jej były tłumaczone na wiele języków. Najbardziej znane są: Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Psotki i śmieszki, Kto mi dał skrzydła, Szewczyk Dratewka.

Janina Porazińska: Szewczyk Dratewka - bajka w postaci pliku PDF


Baśń o biednym, ale dobrym szewczyku, który wędrując od miasta do miasta w odruchu serca niesie pomoc mrówkom (pomaga usypać mrowisko), pszczołom (naprawia zniszczoną barć) i kaczkom (dzieli się z nimi chlebem). Kiedy przybywa do krainy, gdzie w wieży zła czarownica więzi królewnę, staje do konkursu, aby zdobyć rękę panny. Wszyscy konkurenci zapłacili śmiercią za swój udział w zmaganiach. Dratewce przychodzą jednak z pomocą wspomagane kiedyś przez niego zwierzęta i odważny szewczyk zwycięża.

Obejrzyj animowaną wersję baśni.
Zapraszamy do obejrzenia naszej wirtualnej wystawy poświęconej życiu i twórczości Janiny Porazińskiej.


 Zadania 

 Rozwiąż quiz