Lucyna Krzemieniecka: Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali

Lucyna Krzemieniecka - (ur. 11 maja 1907 w Warszawie, zm. 22 września 1955 tamże) – polska pisarka, autorka utworów dla dzieci, poetka. Znane są przede wszystkim jej utwory dla dzieci i młodzieży.

Opublikowała m.in: Idzie Nowy Roczek, Bajdy ciotki Adelajdy, Cudowne okulary, Przygody Gapcia, oraz Z przygód krasnala Hałabały. Współpracowała m.in. z czasopismami Płomyk, Płomyczek, Słonko, Iskierka, Świerszczyk, a także z Polskim Radiem i teatrem Baj.
Źródło: Lubimy czytaćZ przygód krasnala Hałabały


Posłuchaj fragmentu


Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali

Przyszedł raz krasnoludek do borsuka i puka: 
- Chodź ze mną na spacer. Akurat jest południe, słońce świeci cudnie. Poszlibyśmy nad rzekę, jarzębinę zobaczyć, bo ona ma podobno nowe, czerwone korale. 
-Jeszcze czego – mruczy borsuk – kto by tam chciał w biały dzień na spacery chodzić. Dopiero z polowania wróciłem o świcie. Norę sobie wyczyściłem, wysprzątałem szczerze i leżę.
/Lucyna Krzemieniecka: Z przygód Krasnala Hałabały. Il.: Zdzisław Witwicki. Nasza Księgarnia, Warszawa 1985/

Borsuk

Borsuk jest to zwierzę pokryte szarą sierścią, ma czarny brzuch i nogi, a na głowie dwie charakterystyczne czarne pręgi oraz wyraźne białe pasmo. Ma małe uszy, krótki ogon oraz łapy zakończone pięcioma palcami i długimi pazurami. Borsuk ma słaby wzrok, ale bardzo dobry węch. Jest zwierzęciem leśnym, mieszka w norze, która posiada wiele dobrze ukrytych wejść.


Prowadzi nocny tryb życia, jest wszystkożerny – zjada dżdżownice, owady, ptaki i ich jaja, nasiona, jagody i grzyby, czasem łowi także krety i żaby. Z nastaniem mrozów borsuk zasypia w norze. Zimowy sen nie jest ciągły, gdyż w dniach ocieplenia budzi się i wychodzi z nory, by zaspokoić pragnienie lub coś złowić.
Źródło: Wikipedia

Zobacz borsuka w jego naturalnym środowiskuZabawa

Źródło własne


Wrocławskie krasnale

Zapraszam też do zabawy z wrocławskimi krasnalami.