Wiera Badalska: Legenda o białym orle

Wiera Badalska (1915 - 1981) – autorka wierszy, opowiadań, bajek, powieści dla dzieci, podręczników, tekstów piosenek. Tłumaczyła z języka rosyjskiego i języka czeskiego. Debiutowała w roku 1946 na łamach Świerszczyka i Płomyka. Przez wiele lat współpracowała z różnymi pismami dziecięcymi, pracowała także jako nauczycielka i bibliotekarka. Jest autorką audycji radiowych i scenariuszy do filmów animowanych.

Najbardziej znane są książki: BalladyJędrek i inniKrasnalek Gapcio, Przepraszam, smokuO pięknej krakowiance, złym smoku i sprytnym KubieMuzyka na krzywej wieży.Legenda o białym orle

Według legendy, założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gnieznem.
Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia


Znajdziesz tam informacje na temat historii naszego godła narodowego oraz sam będziesz mógł zbudować osadę słowiańską


Więcej materiałów na temat polskich symboli narodowych znajdziecie tutaj.

oraz na stronie Instytutu Pamięci NarodowejInna bajka Wiery Badalskiej, O pięknej krakowiance, złym smoku i sprytnym Kubie, jest wierszowaną wersją legendy o Smoku Wawelskim. Zobacz więcej.